Historia firmy Hewlett Packard

To amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Palo Alto w stanie Kalifornia zostało założone w 1939 roku. Nikt wówczas nie miał pojęcia, że pod względem obrotów stanie się jedną z największych organizacji informatycznych na świecie. To producenci komputerów, drukarek, serwerów oraz urządzeń poligraficznych. W jaki sposób zrodził się ten informatyczny gigant?

Wszystko zaczęło się w garażu

Źródłem legendy o powstawaniu największych obecnie firm w garażu jest właśnie kazus Hewlett Packard. Tak właśnie historię zaczęli tworzyć dwaj absolwenci Stanford University – William Hewlett oraz Dave Packard. Pierwszym urządzeniem, które zdołali stworzyć  był oscylator dźwiękowy – model 200A. Innowacyjnym środkiem w tym przypadku było użycie rezystora żarówki.

Kluczem do sukcesu rodzącego się przedsiębiorstwa była filozofia założycieli. Opierała się ona na filozofii harmonijnego wzrostu, który miał być ściśle powiązany z najważniejszym pierwiastkiem, jakim są ludzie. Budowanie wartości i misji firmy nosiło nazwę: „The HP Way”. Filozofia ta przetrwała aż do 2002 roku. Na moment została zepchnięta na dalszy plan przez ówczesną szefową HP – Carly Fiorinę.

Główne produkty HP

Firma Hewlett Packard jest najbardziej znanym producentem drukarek, skanerów, aparatów cyfrowych oraz komputerów. Jednak należy przyznać, że najczęstszym pytaniem w polskich domach, które dotyczy działalności tej organizacji brzmi: „Jaki tusz do drukarki HP kupić?”. W 2002 roku wcielona w struktury tejże spółki została firma Compaq.

Z kolei dział HP IPG to wiodąca grupa dostawców systemów drukowania na całym świecie. Skrót IPG oznacza Imaging and Printing Group. Ta struktura należy do niezależnej spółki HP Inc., czyli tej części Hewlett Packard, która zajmuje się urządzeniami, takimi jak komputery i drukarki produkowanymi dla małych przedsiębiorstw oraz konsumentów. Firma rodem z Doliny Krzemowej od 1991 roku posiada trzy oddziały w Polsce – w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu.